dnes je 28.3.2024

Input:

Média pro zálohování a archivaci dat

1.7.2022, , Zdroj: Verlag Dashöfer

6.5.1.1
Média pro zálohování a archivaci dat

RNDr. Dagmar Brechlerová, Ph.D., České vysoké učení technické v Praze, Fakulta biomedicínského inženýrství, Kladno

V této části jsou shrnuty informace o možnostech médií pro zálohování s ohledem spíše na jednotlivého uživatele. Ceny jsou uváděny ilustrativní, podle kvality média nebo podle materiálu se mohou velmi lišit, navíc cena může kolísat nahoru i dolů, nejen trvale klesat. Proto je vždy nutno současnou cenu ověřit a porovnat u různých prodejců. Stejně jako u jiného zboží se nedoporučuje kupovat zboží nejlevnější, protože se nízká cena může velmi nevyplatit v kvalitě médií, trvanlivosti záloh apod.

Vzhledem k vzrůstajícím objemům dat jsou některá dříve používaná média (diskety, Zip, CD) v dnešní době prakticky vytlačena z běžného užití. Stejně tak vzhledem k vzrůstající rychlosti přenosu dat se i ukládání dat stále více orientuje na cloudová/webová úložiště namísto využití fyzických paměťových médií. I přesto se některá klasická paměťová média stále využívají, ať už z důvodu ceny, jednoduchosti skladování a obsluhy, zabezpečení informací na nich uchovávaných či praktičnosti využití v běžném provozu.

DVD, Blu-Ray

Na rozdíl od svého předchůdce CD je kapacita média DVD zhruba šestinásobná, 4,7 GB. Existují ale i dvojvrstvá DVD s kapacitou 8,5 GB – ta jsou však poněkud dražší. Zatímco cena DVD-R je od cca 5 Kč za kus a přepisovatelného DVD-RW 40 Kč, stojí dvojvrstvé DVD-R zhruba 20 Kč a více. Mechaniky se dnes vyrábějí již víceméně jen jako kombinované čtečky a vypalovačky, jejich cena se pak v závislosti na jejich schopnostech pohybuje od cca 300 Kč až do několika tisíc korun (nicméně tyto drahé přístroje zvládají obvykle i novější formáty médií (Blu-Ray). DVD média jsou také velice odolná; v podstatě jediným nebezpečím je pro ně mechanické poškození – při poškrábání plochy zápisu může dojít k nečitelnosti a ztrátě dat. Samozřejmě to ale neznamená, že by neměla být skladována v odpovídajících podmínkách. Technologie DVD se hodí k archivaci dat, pokud není nutné zapisovat velká množství dat případně velké soubory. Pro archivování dat je možné využít speciální DVD média, u nichž výrobce zaručuje životnost i sto let, samozřejmě při určitém způsobu skladování. Zda je to pravda, však nelze z pochopitelných důvodů v praxi zatím ověřit.

Obecně však platí, že optická média jsou pro dlouhodobé skladování dat (desítky let) vhodnější, než jiné způsoby uchovávání dat, je však samozřejmě nutné vzít v potaz velikost uložených dat, neboť vypalování optických disků je časově dosti zdlouhavý proces.

V dnešní době DVD překonala ve své velikosti média Blu-Ray, která byla vytvořena speciálně pro uchovávání videa o vysokém rozlišení, majícího obrovské nároky na kapacitu média. Záleží na konkrétním typu disku, avšak největší z nich, oboustranný dvouvrstvý může pojmout až 50 GB dat. Jedná se tedy o téměř desetinásobný nárůst oproti dvojvrstvému DVD. Nevýhodou je nutnost pořídit si Blu-Ray vypalovačku pro zápis (nebo alespoň mechaniku pro čtení, pokud uživatel neplánuje data vypalovat.) Vypalovačka stojí několik tisíc Kč (2 000 Kč a výše), čtečky jsou trochu levnější. Další nevýhodou je cena médií, 50 GB disky stojí přibližně 100 Kč/kus, nicméně pokud se uživateli jedná o úsporu místa (nemluvě o nepohodlném zápisu u jednotlivých médií), je Blu-Ray lepším řešením. Záleží však na nárocích uživatele na místo, pokud hodlá zálohovat textové soubory a jiná paměťově nenáročná data, není nutné si kvůli nim pořizovat takto velké médium. Plusem Blu-Ray mechanik je mimo jiné kompatibilita se staršími médii, tedy s CD i DVD. Jako konkurence pro disky Blu-Ray bylo vyvíjeno médium HD-DVD, avšak na základě požadavků trhu byl vývoj tohoto média ukončen na začátku roku 2008.

Pro zálohování na DVD disky se vyrábějí speciální archivační média, například disky Data Tresor, která mají silnou proti poškrabatelnou vrstvu, zlatý povrch, jsou většinou potisknutelná a výrobce uvádí, že by jejich životnost při správné archivaci měla dosáhnout až 200 let. Správnou archivací se rozumí skladování při teplotě do cca 20 °C, vlhkosti do 50 %, v tmavém obalu, vertikálně, a potřeba vybalovat je z původního obalu až v momentě záznamu na ně. Pro formát Blu-Ray jsou také nabízena některá speciální archivační média, která by při ideálním skladování měla vydržet i stovky let.

U archivačních médií je nutné počítat s vyšší cenou oproti běžným diskům, nicméně pokud to uživatel s archivováním dat na těchto formátech myslí vážně a chce mít co největší jistotu, že data na médiích budou čitelná i po letech skladování, je vhodné namísto běžných médií pořizovat raději tato archivační.

Pro archivování velkého množství dat na optických médiích vyvinuly společnosti Sony a Panasonic formát Archival Disc, který má možnost skladovat až 1,5 TB dat. Tento formát se však v praxi příliš neuplatnil a je využíván pouze výjimečně.

USB flash disky

USB flash disky patří dnes ke zcela běžnému levnému médiu, které se hodí jak pro přenos dat, tak pro jejich zálohování. Tato zařízení, často o velikosti malého přívěsku na klíče, mají dnes nejmenší kapacitu obvykle od 4 GB za cenu zhruba od 100 Kč (i méně u neznačkových zařízení), až do 1 000 GB (1 TB!). Jejich cena se může velmi různit v závislosti na výbavě zařízení (čtečka prstů či číselný zámek pro zabezpečení, ochrana proti pádům a kvalitní konstrukce, rychlost zápisu, více konektorů – nejen USB). Výhodou těchto zařízení je absence mechaniky – většina přístrojů, které flashdisky využijí, je vybavena portem USB – dnes již zařízení mívají běžně ultrarychlý USB 3.2 či USB-C. Po zapojení se flash disk zobrazí jako další disk na počítači a lze tak volně kopírovat či mazat soubory. Problémem je archivace zdravotních dat, neboť u archivní kopie již nesmí být možnost další úpravy dat (viz zákon), což se u flash disků zajistit nedá (respektive dá se zajistit zamčením, ale jen u některých typů dokumentů). Pro zvýšení bezpečnosti jsou dnes některé flash disky vybaveny čtečkou otisků prstů pro maximální bezpečnost dat. Díky tomu lze snadno zabezpečit citlivé soubory jako osobní data, přístupová hesla a pin kódy, a ochránit je tak před zneužitím při případné ztrátě nebo odcizení flash disku. Disk ani čtečka (čtečka je součástí disku) otisků prstů nevyžaduje přídavné napájení, stačí připojit do USB portu. Díky rozhraní USB Mass Storage není nutné v novějších OS instalovat ovladače pro samotný přenos souborů na disk. Flash disky, vzhledem k absenci pohyblivých částí i jakýchkoliv složitých mechanismů, jsou vhodné k častému používání, zvládnou i nešetrné zacházení, často je jejich povrch tvořen gumovou vrstvou, tudíž i pád na zem pro ně není nebezpečný. Výdrž oproti běžnému DVD je nesrovnatelná, nehrozí zde poškrábání, flash disky vydrží vysoké teplotní zátěže a rychlost přenosu dat je daleko vyšší než zápis na DVD. Nevýhodou flash disků je jejich postupná degradace – při opakovaném zápisu může dojít časem k znepřístupnění některých sektorů zařízení. Není proto vhodné se na flash disky příliš spoléhat v oblasti archivace a je jistější sáhnout po jiném médiu.

Jistou krátkodobou alternativu, v případě, že se nelze dostat k běžnému paměťovému médiu, představují i paměťové karty. V dnešní době jsou velkokapacitní micro SD-HC karty obvykle součástí každého telefonu, není tedy problém je používat jako médium pro přenos dat. Je však nutné počítat s tím, že telefon může být například odcizen společně s kartou, není to tedy vhodné řešení pro přenos jakýchkoliv citlivých či nepostradatelných dat.

Externí pevné disky

Externí pevné disky dnes mají kapacitu stovek GB až desítek TB. Připojují se přes rozhraní USB (dnes již USB 3.2 či USB-C, nicméně zařízení bývají kompatibilní zpětně i pro starší typy USB), ale i přes jiná rozhraní, například bezdrátově, LAN, za pomocí firewire, bluetooth a dalších rozhraní. Ačkoliv v sobě externí disk uchovává harddisk, jaký je v počítači, má obdobné vlastnosti jako USB flash disk, tj. pro připojení není potřebné další zařízení, stačí pouze kabel a disk se načte jako další jednotka na PC. Nevýhodou je větší náchylnost k mechanické poruše, technologie mechanických harddisků je velmi choulostivá. Při opatrném zacházení je však riziko malé. V dnešní době značnou část trhu zaujímají i SSD disky, jejichž cena je vyšší než u klasických pevných disků, nicméně postupně klesá. Například 120 GB disk se dá sehnat již za cca 500 korun, což je oproti ceně několik let zpět opravdu značný pokles. Tyto disky, oproti klasicky používaným, neobsahují žádné mechanické části, jsou založeny na technologiích flash pamětí. Jejich výhodou, jak již bylo naznačeno, je daleko menší náchylnost k poruše, neboť zde není žádná část mechanicky namáhána, a také rychlost, protože odpadá zdlouhavé načítání z rotujících kotoučů, jsou rovněž i daleko menší a lehčí než jejich mechaničtí "příbuzní". Speciální kategorií jsou pak disky M.2, které fungují také na bázi flash pamětí, nicméně jsou mnohem rychlejší než běžné SSD disky. Jejich hlavní nevýhodou je dosti vysoká cena a omezená životnost.

U některých výrobců je externí disk dodáván i se softwarem umožňujícím plánované zálohování.

Díky obrovské kapacitě a velké rychlosti ukládání jsou externí harddisky pro zálohování velmi vhodné, ovšem pro archivaci dat mají disky jisté nevýhody. Vzhledem k

Nahrávám...
Nahrávám...