5.1
Charakteristika posudkové péče
JUDr. Eva Dandová, JUDr. Ivo Krýsa
Právní úpravu posudkové péče obsahuje zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách.
NahoruZ historie
Do doby nabytí účinnosti zákona č. 373/2011Sb., o specifických zdravotních službách, byla právní úprava posudkové péče velice kusá. Zákon č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, jí věnoval pouze jedno ustanovení (§ 21 zákona) v kterém uváděl, že nedílnou součástí léčebně preventivní péče je lékařská posudková činnost, jejímž předním úkolem je posuzování způsobilosti k práci a že tuto činnost vykonávají zpravidla ošetřující lékaři podle zvláštních předpisů vydaných ministerstvem zdravotnictví v dohodě s ministerstvem práce a sociálních věcí České republiky. Pro jiné účely, než je posuzování způsobilosti k práci, se vykonávala posudková činnost a vydávala osvědčení v rozsahu, který stanovilo ministerstvo zdravotnictví.
NahoruProváděcí předpis
Téměř po celou dobu účinnosti citovaného zákona nebyl vydán prováděcí předpis, který by poskytl více podrobností ohledně posudkové péče. Teprve v roce 2006 byla přijata vyhláška č. 385/2006 Sb., o zdravotnické dokumentaci, která stanovila minimální obsahové náležitosti lékařské posudku, ovšem např. k posudkovým závěrům se nevyjadřovala, ovšem nečinil tak ani sám zákon.
NahoruSpeciální právní úprava
Nová právní úprava musela proto navázat na speciální úpravu v ostatních právních předpisech, jako např. v zákoně č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v zákoně č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v zákoně č. 561/2004 Sb., školský zákon, v zákoně č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, v zákoně č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, v zákoně č. 361/2000 Sb., o silničním zákoně, v zákoně č. 553/1991 Sb., o obecní policii, a ve vyhláškách č. 224/1995 Sb., o způsobilosti osob k vedení a obsluze plavidel, a č. 282/1999 Sb., o posuzování zdravotní způsobilosti vojenského leteckého personálu.
NahoruÚčel posudkové péče
Posudková péče je nedílnou součástí zdravotních služeb. Účelem posudkové péče podle zákona č. 373/2011 Sb. , o specifických zdravotních službách, je zjištění, zda:
1. stabilizovaný zdravotní stav pacienta nebude negativně ovlivněn nároky, které na něho klade výkon práce, služby, povolání nebo jiných činností v konkrétních podmínkách, nebo
2. stav pacienta je v souladu s předpoklady nebo požadavky stanovenými pro výkon práce, služby, povolání, jiných činností nebo pro jiné účely.
NahoruPředmět právní úpravy
Zákon č. 373/2011 Sb. v kapitole týkající se posudkové péče definuje, kdo je posuzujícím poskytovatelem, na základě čeho je posudek vydán, v jakých lhůtách je vydáván, od kdy z něj vyplývají právní účinky a jak dlouho jej lze uplatnit. Lhůtou pro uplatnění lékařského posudku (pro jeho použití) se rozumí časové rozmezí, v němž posuzovaná osoba může předat posudek osobě, které z posudku vyplývají práva nebo povinnosti, a tato osoba může na základě takto uplatněného posudku začít konat, resp. využít obsah lékařského posudku), nebo v němž může osoba, která o posudek požádala, na základě tohoto posudku začít konat.
Při posudkové činnosti posuzující lékař posuzuje buď zdravotní stav posuzované osoby, nebo zdravotní způsobilost posuzované osoby k určitému účelu nebo pro určitou potřebu. Podívejme se, co je součástí posudkové péče:
NahoruSoučásti posudkové péče
Pracovnělékařských služeb se dotýká posuzování zdravotní způsobilosti uvedené pod body a) a d) a zdravotního stavu pod bodem e) shora uvedeného přehledu.
NahoruNovela 2017
Odstranění slov „k výkonu služby” ze zákonného textu po novele provedené zákonem č. 202/2017 Sb. s účinností od 1. listopadu 2017 neznamená zrušení provádění pracovnělékařských prohlídek v případě výkonu služby, tedy práce podle služebních zákonů. Dochází pouze ke sjednocení terminologie s tím, že podle § 113 písm. d) zákon č. 234/2014 Sb. se bezpečnost a ochrana zdraví při výkonu služby státních zaměstnanců řídí zákonem o specifických zdravotních službách. Do zákona č. 373/2011 Sb. byla doplněna výkladová ustanovení, že zaměstnavatelem se rozumí též služební orgán podle zákona o státní službě (§ 69 odst. 1), zaměstnancem se rozumí též státní zaměstnanec podle jiného…