dnes je 29.3.2024

Input:

Cenová kontrola

1.2.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.1.5.8
Cenová kontrola

JUDr. Adam Doležal

U řady výrobků a výkonů ve zdravotnictví se uplatňují úředně stanovené ceny. Tuto oblast upravují zejména zákon č. 526/1990 Sb., o cenách, a zákon č. 265/1991 Sb., o působnosti orgánů České republiky v oblasti cen, a dále vyhláška č. 450/2009 Sb., kterou se provádí zákon č. 526/1990 Sb., o cenách.

S účinností od 1. ledna 2008 došlo ke změně zákona č. 265/1991 Sb. a působnost při uplatňování a regulaci cen u zdravotních výkonů, léčivých přípravků, potravin pro zvláštní lékařské účely, stomatologických výrobků a zdravotnických prostředků byla přenesena na ministerstvo zdravotnictví a Státní ústav pro kontrolu léčiv vydává rozhodnutí o stanovení maximálních cen léčivých přípravků, potravin pro zvláštní lékařské účely podle cenových předpisů a provádí cenovou kontrolu u léčivých přípravků, potravin pro zvláštní lékařské účely, zdravotnických prostředků a stomatologických výrobků. Ke stejnému datu ukončilo ministerstvo financí vydávání Cenového věstníku v řadě zdravotnictví, který byl předtím závazným právním předpisem pro regulované ceny ve zdravotnictví.

Ministerstvo zdravotnictví podle § 2a odst. 1 zákona č. 265/1991 Sb., o působnosti orgánů České republiky v oblasti cen, ve znění pozdějších předpisů, podle § 1 odst. 6 a § 10 zákona č. 526/1990 Sb., o cenách, ve znění pozdějších předpisů, a na základě § 39a odst. 1 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o veřejném zdravotním pojištění“), vydává cenový předpis – aktuální 1/2013/FAR ze dne 7. prosince 2012 o regulaci cen léčivých přípravků a potravin pro zvláštní lékařské účely s účinností od 1. 1. 2013, dále pak Cenový předpis Ministerstva zdravotnictví 1/2016/DZP ze dne 1. prosince 2015, o regulaci cen poskytovaných zdravotních služeb, stanovení maximálních cen zdravotních služeb poskytovaných zubními lékaři hrazených z veřejného zdravotního pojištění a specifických zdravotních výkonů. Kromě toho Státní ústav pro kontrolu léčiv vydal SP-CAU-028 Postup pro hodnocení nákladové efektivity, účinný od 1. 2. 2013.

Tyto předpisy a postupy jsou uvedeny na webových stránkách obou orgánů.

Věcné usměrňování cen spočívá podle § 6 zákona č. 526/1990 Sb., o cenách, ve stanovení podmínek cenovými orgány pro sjednání cen. Tyto podmínky jsou:

  1. maximální rozsah možného zvýšení ceny zboží ve vymezeném období, nebo
  2. maximální podíl, v němž je možné promítnout do ceny zvýšení cen určených vstupů ve vymezeném období, nebo
  3. závazný postup při tvorbě ceny nebo při kalkulaci ceny, včetně zahrnování přiměřeného zisku do ceny.

Cenový předpis Ministerstva zdravotnictví 1/2016/DZP ze dne 1. prosince 2015, o regulaci cen poskytovaných zdravotních služeb, stanovení maximálních cen zdravotních služeb poskytovaných zubními lékaři hrazených z veřejného zdravotního pojištění a specifických zdravotních výkonů

Cenový předpis Ministerstva zdravotnictví 1/2016/DZP ze dne 1. prosince 2015 (dále jen "cenový předpis MZ ČR"), upravuje zejména maximální cenu hrazených zdravotních služeb z veřejného zdravotního pojištění, hrazených zdravotních služeb při neodkladné péči, zdravotních služeb poskytovaných na žádost orgánů státní správy hrazených z prostředků státního rozpočtu, zdravotní služby poskytované na žádost orgánů justice, státního zastupitelství nebo policie a neodkladnou zdravotní péči. Pro účely regulace cen podle tohoto cenového předpisu se stanoví maximální cena jednoho bodu a maximální cena zdravotního výkonu.

Zároveň je stanovena věcně usměrněná cena pro nehrazené zdravotní služby nad rámec neodkladné péče. Do ceny zdravotních služeb, které jsou regulovány věcně usměrněnou cenou, lze promítnout pouze ekonomicky oprávněné náklady doložitelné z účetnictví a přiměřený zisk, přičemž přiměřený zisk nelze uplatnit u zvlášť účtovaných léčivých přípravků a zdravotních prostředků (zvlášť účtovaných materiálů).

Cenový předpis Ministerstva zdravotnictví ze dne 7. prosince 2012, o regulaci cen léčivých přípravků a potravin pro zvláštní lékařské účely

Cenový předpis je rozdělen na články:

1. Podmínky cenové regulace

Pokud není stanoveno jinak, podléhají léčivé přípravky nebo potraviny pro zvláštní lékařské účely cenové regulaci, jsou-li hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, bez ohledu na to, zda jsou v konkrétním případě skutečně hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění nebo zda si je plně hradí pacient.

Cenové regulaci podléhá cena původce a obchodní přirážka a u léčivých přípravků a potravin pro zvláštní lékařské účely, jako jsou hromadně vyráběná registrovaná radiofarmaka a léčivé přípravky uvedené v § 15 odst. 4 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění (dále jen "ZVZP“) nebo v § 30 odst. 2 písm. a) ZVZP, pouze obchodní přirážka.

Cena původce je regulována stanovením maximální ceny podle § 39a ZVZP, nebo věcným usměrňováním ceny podle Cenového předpisu.

Léčivé přípravky a potraviny pro zvláštní lékařské účely, které lze používat při ústavní i ambulantní péči a které pro ambulantní péči nemají stanovenu úhradu, regulaci ceny původce ani obchodní přirážky nepodléhají.

Ministerstvo zdravotnictví na základě Cenového předpisu vydává cenové rozhodnutí, které obsahuje seznam ATC skupin s příslušnou cestou podání. Léčivé přípravky a potraviny pro zvláštní lékařské účely obsažené v těchto skupinách nepodléhají při poskytování ambulantní péče regulaci maximální cenou, ale věcnému usměrňování ceny.

2. Regulace ceny původce stanovením maximální ceny

Maximální cenou jsou podle části šesté zákona o veřejném zdravotním pojištění regulovány ceny původců hromadně vyráběných léčivých přípravků a potravin pro zvláštní lékařské účely.

3. Cenová regulace věcným usměrňováním ceny

Režim věcného usměrňování ceny podle tohoto předpisu spočívá ve stanovení závazného postupu při tvorbě a kalkulaci ceny původce a ve stanovení maximálního rozsahu možného zvýšení této ceny ve vymezeném období, podle § 6 odst. 1 písm. a) a c) zákona č. 526/1990 Sb., o cenách.

4. Regulace obchodní přirážky stanovením maximální obchodní přirážky

Ministerstvo reguluje obchodní přirážku podle článku II. odst. 3 stanovením maximální obchodní přirážky všem léčivým přípravkům a potravinám pro zvláštní lékařské účely, které jsou hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění, s výjimkou připravovaných léčivých přípravků, připravovaných radiofarmak, transfuzních přípravků vyráběných v zařízeních transfuzní služby, léčivých přípravků pro moderní terapii a připravované parenterální výživy.

Cenová kontrola

Cenovou kontrolu podle zákona o cenách provádějí cenové kontrolní orgány podle své působnosti stanovené ve zvláštním právním předpisu, tj. v zákoně č. 265/1991 Sb., o působnosti orgánů České republiky v oblasti cen.

Pověření osoby k výkonu cenové kontroly může mít formu průkazu. V průkazu je uvedeno jméno, příjmení, orgán, který průkaz vydal, funkce osoby, kterou kontrolní orgán pověřil výkonem kontroly, rozsah oprávnění ke kontrole a vymezení platnosti průkazu. Průkaz je opatřen otiskem úředního razítka a podepsán osobou, která průkaz vydala, s uvedením jejího jména a příjmení.

Cenová kontrola spočívá ve zjišťování, zda prodávající nebo kupující neporušují ustanovení zákona o cenách a jiné cenové předpisy, dále v ověřování správnosti předkládaných podkladů pro potřeby vyhodnocování vývoje cen, regulace cen a pro řízení o porušení cenových předpisů a konečně v kontrole plnění opatření uložených k nápravě.

Před zahájením cenové kontroly lze zajistit důkazy potřebné pro řízení o porušení cenových předpisů ve službách i bez přítomnosti kontrolované osoby nebo osoby oprávněné jednat jménem kontrolované osoby za účasti osob zajišťujících poskytování služby. O těchto důkazech a průběhu cenové kontroly mohou cenové kontrolní orgány pořizovat zvukové a obrazové záznamy.

Orgány kontroly a pravomoci kontrolních orgánů

Provádět cenovou kontrolu podle zákona o cenách jsou oprávněny cenové orgány a místní orgány nebo jimi pověřené orgány (dále jen "cenové kontrolní orgány“).

Podle § 2a odst. 1 zákona č. 265/1991 Sb., o působnosti orgánů České republiky v oblasti cen, pak ministerstvo zdravotnictví vykonává působnost při uplatňování a regulaci cen u zdravotních výkonů, léčivých

Nahrávám...
Nahrávám...