dnes je 28.3.2024

Input:

Změny, zánik, pozastavení a přerušení poskytování zdravotních služeb

3.7.2012, , Zdroj: Verlag Dashöfer

6.6.2
Změny, zánik, pozastavení a přerušení poskytování zdravotních služeb

JUDr. Adam Doležal

Oznamování změny poskytovatele zdravotních služeb

  1. Oznamování změny poskytovatele zdravotních služeb

Veškeré změny údajů, které jsou uvedeny v rozhodnutí o udělení oprávnění k poskytování zdravotních služeb a dále všechny změny týkající se údajů v dokladech předkládaných se žádostí o udělení oprávnění je poskytovatel zdravotních služeb (dále jen "poskytovatel“) povinen písemně oznámit příslušnému správnímu orgánu. K těmto změnám musí dodat veškeré doklady, které se změny týkají.

V praxi se bude jednat zejména o změny týkající se místa poskytování zdravotních služeb (tj. jednotlivých provozoven), případně o změny odborného zástupce, či jiné změny personálního charakteru – ty se však týkají pouze vedoucích zaměstnanců.

V případě změn umístění ordinace je zároveň nutné získat souhlasné stanovisko příslušné krajské hygienické stanice.

Veškeré změny je poskytovatel povinen oznámit do 15 dnů ode dne, kdy se o nich dozvěděl. Týká-li se změna údaje, který není uveden v rozhodnutí o udělení oprávnění k poskytování zdravotních služeb, a jsou-li nadále splněny podmínky pro poskytování zdravotních služeb, provede příslušný správní orgán o této změně pouze záznam do spisu. V ostatních případech rozhodne příslušný správní orgán podle okolností o změně, pozastavení nebo o odejmutí oprávnění k poskytování zdravotních služeb.

Zánik oprávnění k poskytování zdravotních služeb

  1. 2. Zánik oprávnění k poskytování zdravotních služeb

Oprávnění k poskytování zdravotních služeb zaniká:

  1. smrtí poskytovatele, nedojde-li k pokračování poskytování zdravotních služeb (tj. nová možnost pokračování ve zdravotních službách a tj. i dědění praxe),

  2. zánikem poskytovatele,

  3. výmazem organizační složky podniku právnické osoby se sídlem mimo území České republiky z obchodního rejstříku,

  4. zrušením organizační složky státu nebo organizační složky územního samosprávného celku, bylo-li poskytování zdravotních služeb zajišťováno touto organizační složkou,

  5. uplynutím doby, pokud bylo oprávnění uděleno na dobu určitou,

  6. rozhodnutím příslušného správního orgánu o odejmutí oprávnění nebo

  7. v dalších případech stanovených tímto zákonem.

Odejmutí, pozastavení a změna oprávnění

  1. 3. Odejmutí, pozastavení a změna oprávnění

K odejmutí oprávnění může dojít v zásadě na základě dvou skutečností:

  1. na základě žádosti poskytovatele zdravotních služeb,

  2. pokud poskytovatel přestane splňovat podmínky uvedené v zákoně.

Odnětí na žádost

3.1 Odnětí na žádost

Žádost o odnětí oprávnění k poskytování zdravotních služeb musí být podána nejpozději 60 dnů přede dnem, k němuž poskytovatel požaduje oprávnění odejmout; tato lhůta neplatí, požaduje-li poskytovatel odejmout oprávnění z důvodu, pro který se oprávnění odjímá z moci úřední (viz bod 3.2.). Není-li dodržena lhůta pro podání žádosti, příslušný správní orgán odejme oprávnění k poskytování zdravotních služeb nejpozději k šedesátému dni ode dne podání žádosti.

Poskytovatel, který žádá o odnětí oprávnění k poskytování zdravotních služeb a hodlá převést majetková práva vztahující se k poskytování zdravotních služeb na jinou osobu, oznámí tuto skutečnost příslušnému správnímu orgánu současně s podáním žádosti o odejmutí oprávnění. Pokud nabyvatel majetkových práv vztahujících se k poskytování zdravotních služeb hodlá zahájit poskytování zdravotních služeb dnem odejmutí oprávnění dosavadnímu poskytovateli, uvede tuto skutečnost v žádosti o udělení oprávnění k poskytování zdravotních služeb. Je-li podána žádost o udělení oprávnění k poskytování zdravotních služeb nejpozději v den podání žádosti o odejmutí oprávnění dosavadním poskytovatelem a jsou splněny podmínky pro udělení oprávnění, rozhodne příslušný správní orgán o odejmutí oprávnění a o udělení oprávnění ke stejnému dni; odvolání proti rozhodnutí nemá odkladný účinek.

Odnětí, změna a pozastavení z úřední povinnosti

3.2. Odnětí, změna a pozastavení z úřední povinnosti

Příslušný správní orgán odejme oprávnění k poskytování zdravotních služeb zejména tehdy, pokud fyzická osoba ztratila způsobilost k právním úkonům a také tehdy pokud jí byl uložen soudem nebo správním orgánem zákaz činnosti spočívající v poskytování zdravotních služeb.

Fyzické nebo právnické osobě pak po dobu 3 let ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o zamítnutí insolvenčního návrhu proto, že majetek dlužníka nepostačuje k úhradě nákladů insolvenčního řízení nebo po dobu 3 let ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o zrušení konkurzu proto, že majetek dlužníka je zcela nepostačující pro uspokojení věřitelů.

Obecně lze říci, že odejmout, změnit nebo pozastavit pak může správní orgán poskytování zdravotních služeb v případě, že nesplňuje některé podmínky nutné k poskytování zdravotních služeb (jednotlivé podmínky jsou vyjmenovány v § 23 zákona o zdravotních službách a následovně). Správní orgán však může odejmout či pozastavit oprávnění také tehdy, pokud poskytovatel závažným způsobem nebo opakovaně porušil povinnost stanovenou pro poskytování zdravotních služeb tímto zákonem nebo jiným právním předpisem, stejně tak může odejmout či pozastavit činnost poskytovateli pokud ten nevede zdravotnickou dokumentaci nebo ji vede v rozporu s tímto zákonem nebo jiným právním předpisem. V zákonu jsou uvedeny i další přímé delikty, na základě jejichž porušení může být odejmuto oprávnění k poskytování zdravotních služeb (příkladem

Nahrávám...
Nahrávám...