dnes je 25.4.2024

Input:

Utajený porod

1.5.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.8
Utajený porod

Mgr. Bc. Martin Kůs

Ačkoliv by se tak mohlo po přečtení názvu tohoto článku zdát, není předmětem právní úpravy utajovaného porodu dosažení takového stavu, kdy bude rodička rodit v utajení. Jedná se naopak o nástroj, jak zajistit anonymitu rodičky, a to i před jejím vlastním dítětem.

Úvod

V ideálním případě je těhotenství plánované (chtěné). Těhotenství může však ženu také zaskočit, nemusí se cítit připravená na výchovu nebo na to nebude mít prostředky. Stává se rovněž, že těhotenství je výsledkem násilného trestného činu. V takových případech může žena (oba rodiče) uvažovat, zda si dítě ponechat, či nikoliv.

Cílem zákonného zakotvení utajovaného porodu bylo rapidně snížit počet odložení popřípadě zabití narození dětí, a to právě z důvodu zachování anonymity matky, která o dítě nechtěla (nebo nemohla) pečovat.

Odkladné schránky (baby boxy)

Babyboxy umožňují matkám dítě legálně odložit. Matkám tak nehrozí trestní stíhání či jiný postih za to, že novorozence odložily. Výhodou tohoto řešení je zachování anonymity matky, o které nejsou žádné (ani zapečetěné) záznamy ve zdravotnické dokumentaci. Nevýhodu pak lze spatřovat v tom, že tento způsob je zpravidla volen v případech domácích porodů bez přítomnosti odborného personálu. Ty pak mohou znamenat nebezpečí jak pro rodičku, tak i pro samotné dítě.

Pokud matka chce zachovat maximální míru anonymity, ale zároveň mít zajištěnou odbornou lékařskou pomoc, je pro ni optimálním řešením právě institut utajeného porodu.

Zákonné zakotvení utajeného porodu

V § 37 odst. 1 ZZS se uvádí: Žena s trvalým pobytem na území České republiky, nejedná-li se o ženu, jejímuž manželu svědčí domněnka otcovství, má právo na utajení své osoby v souvislosti s porodem.

NOZ (v § 775) poměrně jednoznačně definuje, že matkou dítěte je žena, která dítě porodila.

Problematické může být určení otce. Vzhledem k faktu, že v souvislosti s utajeným porodem se zákon o zdravotních službách zmiňuje pouze o manželovi matky dítěte, budou níže uvedeny pouze domněnky otcovství spojené s manželstvím:

(1) Narodí-li se dítě v době od uzavření manželství do uplynutí třístého dne poté, co manželství zaniklo nebo bylo prohlášeno za neplatné, anebo poté, co byl manžel matky prohlášen za nezvěstného, má se za to, že otcem je manžel matky.

(2) Narodí-li se dítě ženě znovu provdané, má se za to, že otcem je manžel pozdější, i když se dítě narodilo před uplynutím třístého dne poté, co předchozí manželství zaniklo nebo bylo prohlášeno za neplatné.

(3) Narodí-li se dítě v době mezi zahájením řízení o rozvodu manželství a třístým dnem po rozvodu manželství, a manžel, popřípadě bývalý manžel matky prohlásí, že není otcem dítěte, zatímco jiný muž prohlásí, že je otcem dítěte, má se za to, že otcem je tento muž, připojí-li se matka k oběma prohlášením.

Prohlášení ženy, která nechce o dítě pečovat

Žena, která hodlá v souvislosti s porodem utajit svou totožnost, předloží poskytovateli poskytujícímu příslušné zdravotní služby písemnou žádost o utajení své totožnosti při porodu (definice pojmu "utajený porod"); součástí žádosti je prohlášení ženy, že nehodlá o dítě pečovat.

Ačkoliv zákon o zdravotních službách nikde neuvádí lhůtu, do kdy je zapotřebí předložit zmíněné prohlášení, je obecně dovozováno (a zpravidla zdravotnickými zařízeními také vyžadováno), aby pacientka-rodička předložila toto prohlášení při hospitalizaci, tedy ještě před porodem.

Nahrávám...
Nahrávám...