dnes je 16.4.2024

Input:

Pracovnělékařské služby a jejich místo v zajišťování BOZP

4.10.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.2
Pracovnělékařské služby a jejich místo v zajišťování BOZP

JUDr. Anna Janáková

Již v pojmu pracovnělékařské služby je obsažen výraz „pracovně”, tedy jde o zdravotní služby, které mají souvislost s prací, kterou se podle současné pracovněprávní terminologie rozumí práce závislá (ustanovení § 2 a násl. ZP).

Závislá práce

Znaky závislé práce jsou:

  • práce je vykonávána ve vztahu podřízenosti a nadřízenosti mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem,

  • výkon práce je prováděn na základě pokynů zaměstnavatele,

  • práce je vykonávána jménem zaměstnavatele,

  • zaměstnanec vykonává práci pro zaměstnavatele osobně.

Závislá práce je vykonávána za mzdu, plat nebo odměnu za práci, na náklady a odpovědnost zaměstnavatele, v pracovní době na pracovišti zaměstnavatele, popřípadě na jiném dohodnutém místě. Závislá práce je vykonávána v základním pracovněprávním vztahu, není-li upravena zvláštními právními předpisy. Základním pracovněprávním vztahem se rozumí pracovní poměr, dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti mimo pracovní poměr.

Zaměstnancem je fyzická osoba, která se zavázala k výkonu závislé práce v základním pracovněprávním vztahu. Zaměstnavatelem je osoba, pro kterou se fyzická osoba zavázala k výkonu závislé práce v základním pracovněprávním vztahu.

BOZP

Při výkonu závislé práce může docházet k poškození zdraví pracujících osob, a proto se v legislativě vyvinul zvláštní obor práva bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Převážně je součástí právní úpravy pracovněprávních vztahů, ale přesahuje i do dalších oblastí, jako jsou bezpečnost výrobků, bezpečnost technických zařízení, ochrana veřejného zdraví. Smyslem právní úpravy bezpečnosti a ochrany zdraví při práci je předejít poškozením zdraví z práce.

Poškození zdraví z práce

Česká legislativa rozlišuje čtyři druhy poškození zdraví z práce, a to pracovní úraz, nemoc z povolání, ohrožení nemocí z povolání a jinou škodu na zdraví než pracovní úraz nebo nemoc z povolání, která má původ v práci. Charakteristiky poškození zdraví z práce podle druhu a právní úpravy uvádí následující přehled.

Charakteristiky poškození zdraví z práce

Poškození zdraví Charakteristika Právní úprava
Pracovní úraz  Pracovním úrazem je poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, došlo-li k nim nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním. Jako pracovní se posuzuje též úraz, který zaměstnanec utrpěl pro plnění pracovních úkolů. §  271k odst. 1 až 3 ZP,
§ 271e, § 273 a § 274 ZP 
Nemoc z povolání   Nemoci z povolání jsou nemoci vznikající nepříznivým působením chemických, fyzikálních, biologických nebo jiných škodlivých vlivů, pokud vznikly za podmínek uvedených v seznamu nemocí z povolání.Nemocí z povolání se rozumí rovněž akutní otrava vznikající nepříznivým působením chemických látek § 271e, § 271k odst. 4 ZP
NV č. 290/1995 Sb., kterým se stanoví seznam nemocí z povolání.
vyhláška č. 104/2012 Sb., o posuzování nemocí z povolání.
Ohrožení nemocí z povolání  Ohrožením nemocí z povolání se rozumějí takové změny zdravotního stavu, které vznikly při výkonu práce nepříznivým působením podmínek, za nichž vznikají nemoci z povolání, avšak nedosahují takého stupně poškození zdravotního stavu, který lze posoudit jako nemoc z povolání, a další výkon práce za stejných podmínek by vedl ke vzniku nemoci z povolání. § 347 odst. 1 ZP

§ 5 vyhlášky č. 104/2012 Sb., o posuzování nemocí z povolání.
Jiná škoda na zdraví   Takové poškození zdraví, které není pracovním úrazem ani není nemocí z povolání, které však vzniklo za okolností, které mají původ v pracovních podmínkách. §  271n odst. 2 ZP

Odpovědnost za škody způsobené poškozením zdraví zaměstnanců nese zaměstnavatel, ale svým způsobem dopadají na celou společnost. Je v zájmu zaměstnavatele a je také v zájmu celé společnosti poškozením zdraví zaměstnanců předcházet. Tomu slouží prevence, která je základním principem právní úpravy bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

Právní regulace BOZP

Zákoník práce upravuje práva a povinnosti zaměstnanců k zajištění BOZP a stanoví též povinnosti a požadavky zaměstnavateli, jak zajistit bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců při práci s ohledem na rizika možného ohrožení jejich života a zdraví, která se týkají výkonu jejich práce. Další zákony, jako např. zákon č. 309/2006 Sb., zákon o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (dále též „ZoBOZP”), a zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví (dále též „ZoOVZ)”, stanovují řadu dalších požadavků týkajících se pracoviště, pracovního prostředí a konkrétních rizikových faktorů pracovního prostředí. Podrobnosti dále stanoví řada vyhlášek a nařízení vlády, které byly vydány k provedení tří uvedených zákonů.

Prevence rizik

Zákoník práce dále stanoví postupy, které vedou zaměstnavatele k tomu, aby vyhledával na svých pracovištích zdroje nebezpečí a rizikové faktory pracovního prostředí, vyhodnotil jejich rizikovost, přijímal opatření k odstranění jejich působení, a nelze-li to, tak aby přijímal opatření k omezení jejich působení na rozumně dosažitelnou míru (ustanovení § 101 až § 108 ZP).

Všeobecné preventivní zásady

Základní metodické postupy při prevenci rizik představují všeobecné preventivní zásady, které byly zakomponovány do zákoníku práce z rámcové směrnice 89/391/EHS. Při přijímání a provádění opatření k prevenci rizik je zaměstnavatel povinen dodržovat všeobecné preventivní zásady, jimiž

Nahrávám...
Nahrávám...