dnes je 28.3.2024

Input:

Minimální personální zabezpečení pro poskytování ambulantní zdravotní péče

22.10.2012, , Zdroj: Verlag Dashöfer

6.1
Minimální personální zabezpečení pro poskytování ambulantní zdravotní péče

MUDr. Jana Uhrová

Úvod

Povinnost zajišťovat zdravotní péči kvalifikovanými zdravotnickými pracovníky byla deklarována v různých právních normách vždy. Přesné podmínky pro různé druhy, formy a obory poskytované zdravotní péče však byly podrobněji definovány hlavně v souvislosti se smluvními vztahy se zdravotními pojišťovnami ve vyhlášce, kterou se vydává Seznam výkonů s bodovými hodnotami. V textové části je zde v kapitole 7 "Pravidla vykazování ošetřovacích dnů“ vždy uvedeno minimální personální vybavení na 1 stanici nebo určitý počet lůžek pro jednotlivé obory standardní, intenzivní a resuscitační péče. Pro ambulantní péči je ale v této vyhlášce pouze základním vodítkem počet a stupeň kvalifikace lékařů a jiných zdravotnických pacientů uvedený u konkrétních výkonů.

Nově byly požadavky na personální zabezpečení zdravotní péče specifikovány zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování a prováděcí vyhláškou.

Personální zabezpečení v zákoně o zdravotních službách

Zákon se zabývá problematikou personálního zabezpečení především v § 11 "Poskytování zdravotních služeb“ odst. (3). "Zdravotní služby lze poskytovat pouze prostřednictvím osob způsobilých k výkonu zdravotnického povolání nebo k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotních služeb“ a (4) "personální zabezpečení zdravotních služeb musí odpovídat oborům, druhu a formě poskytované zdravotní péče a zdravotním službám podle § 2 odst. 2 písm. d) až f). Požadavky na minimální personální zabezpečení zdravotních služeb, týkající se odborné, specializované, popřípadě zvláštní odborné způsobilosti zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků a jejich počtu stanoví prováděcí právní předpis.“

Způsobilost k samostatnému výkonu zdravotnického povolání

Způsobilost k samostatnému výkonu zdravotnického povolání je definována v § 12 odst. (1) Způsobilostí k samostatnému výkonu zdravotnického povolání se pro účely tohoto zákona rozumí způsobilost k samostatnému výkonu povolání lékaře, zubního lékaře nebo farmaceuta nebo způsobilost k výkonu povolání zdravotnického pracovníka nelékařského povolání bez přímého vedení a odborného dohledu podle jiných právních předpisů s odkazem na zákony č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné a specializované způsobilosti lékaře, zubního lékaře a farmaceuta a č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání.

Odborný zástupce

V témže paragrafu (2) je uvedena povinnost stanovit odborného zástupce poskytovateli, který je fyzickou osobou, pokud sám k samostatnému výkonu zdravotnického povolání způsobilost nemá. Poskytovatel, který je právnickou osobou, je povinen ustanovit odborného zástupce se způsobilostí k samostatnému výkonu zdravotnického povolání podle odstavce 3 vždy. V dalších paragrafech jsou statut a povinnosti odborného zástupce podrobně rozvedeny, pro lékaře provozující soukromá zdravotnická zařízení je podstatné ustanovení, že "funkce odborného zástupce musí být vykonávána v pracovněprávním nebo obdobném vztahu k poskytovateli. Tato podmínka neplatí, je-li odborný zástupce statutárním orgánem nebo členem statutárního orgánu poskytovatele nebo je-li odborný zástupce manželem nebo registrovaným partnerem poskytovatele; i v tomto případě musí být odborný zástupce k poskytovateli ve smluvním vztahu“, a dále, že "odborný zástupce musí vykonávat svou funkci v rozsahu nezbytném pro řádné odborné řízení poskytovaných zdravotních služeb. Stejná osoba nemůže vykonávat funkci odborného zástupce pro více než 2 poskytovatele.“

Personální vybavení pro udělení registrace

Personální vybavení je dále zmiňováno v ustanoveních zákona týkajících se oprávnění k poskytování zdravotních služeb:

§ 16 "Podmínky udělení oprávnění k poskytování zdravotních služeb

  1. (1) Fyzické osobě se udělí oprávnění k poskytování zdravotních služeb na její písemnou žádost, jestliže...
    1. e) je způsobilá k samostatnému výkonu zdravotnického povolání v oboru zdravotní péče, kterou bude poskytovat jako zdravotní službu a je členem komory, jestliže členství v komoře je podmínkou pro výkon tohoto povolání, nebo ustanovila odborného zástupce...
    2. g) jsou splněny požadavky na personální zabezpečení poskytovaných zdravotních služeb...“

§ 18 "Žádost o udělení oprávnění k poskytování zdravotních služeb

  1. (2) Žadatel k žádosti o udělení oprávnění k poskytování zdravotních služeb předloží,
    1. je-li žadatelem fyzická osoba uvedená v § 16 odst. 1

      1. 1. doklady o způsobilosti k samostatnému výkonu zdravotnického povolání, má-li tuto způsobilost...,
      2. 4. seznam zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků, kteří budou vykonávat zdravotnické povolání v pracovněprávním nebo obdobném vztahu k žadateli, a to v rozsahu požadavků na minimální personální zabezpečení zdravotních služeb. U lékařů, zubních lékařů a farmaceutů způsobilých k samostatnému výkonu zdravotnického povolání se v seznamu uvede jméno, popřípadě jména, příjmení, obor, v němž mají způsobilost k samostatnému výkonu zdravotnického povolání a jejich týdenní pracovní doba; u vedoucích zaměstnanců se uvede též jejich pracovní zařazení. U ostatních zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků se v seznamu uvede pouze jejich počet v členění podle odborné způsobilosti. Seznam se člení podle zařazení pracovníků k jednotlivým formám a oborům zdravotní péče, popřípadě druhům zdravotní péče podle § 5 odst. 2 písm. f) až i) nebo zdravotním službám podle § 2 odst. 2 písm. d) až f); v případě více míst poskytování zdravotních služeb se seznam člení též podle těchto míst...“

Pro právnickou osobu jsou stanoveny podmínky obdobně. Při registraci je tedy nutno údaje o splnění podmínek pro personální vybavení validně doložit.

Oznamování změn

Dle § 21 "Oznamování změn poskytovatelem“ je registrovaný poskytovatel povinen "písemně oznámit příslušnému správnímu orgánu všechny změny týkající se údajů uvedených v rozhodnutí o udělení oprávnění k poskytování zdravotních služeb a dále všechny změny týkající se údajů v dokladech předkládaných se žádostí o udělení oprávnění a předložit o těchto změnách doklady“, a to do 15 dnů ode dne, kdy se o nich dozvěděl. Údaje o personálním vybavení se dle zákona budou předávat i do Národního registru zdravotnických pracovníků, zde však je dle přechodných ustanovení zákona ještě dostatečná lhůta na upřesnění pravidel i podávání vlastního hlášení.

Kontroly, sankce

Již nyní však může kontrolu personálního vybavení, stejně jako ostatních podmínek pro poskytování zdravotní péče, provádět několik subjektů. Dle § 107 (1) "kontrolu poskytovatelů v souvislosti s poskytováním zdravotních služeb nebo kontrolu poskytovatelů nebo jiných právnických nebo podnikajících fyzických osob v souvislosti s prováděním činností, k nimž je třeba udělení souhlasu, oprávnění k činnosti nebo jiného obdobného povolení podle tohoto zákona nebo jiných zákonů upravujících zdravotní služby provádí ministerstvo, příslušný správní orgán/krajský úřad a v rozsahu stanoveném zákonem č. 220/1991 Sb., komory. Dle § 108 tyto orgány kontrolují plnění povinností a podmínek stanovených tímto zákonem nebo jinými právními předpisy upravujícími zdravotní služby nebo činnosti související se zdravotními službami, je zde výslovně uvedeno, že (odst. 2) "v rámci prováděné kontroly personálního zabezpečení poskytování zdravotních služeb jsou zaměstnanci krajů zařazení do krajských úřadů oprávněni v odůvodněných případech nahlížet do pracovních smluv zaměstnanců poskytovatele.“ Dle § 109 jsou kontrolní orgány oprávněny ukládat k odstranění zjištěných nedostatků nápravná opatření, stanovit pro ně lhůty a kontrolovat jejich splnění.

Závažnější je ale možnost finančního postihu poskytovatele, který kromě řady jiných důvodů porušení zákonných povinností může být uložen i za to, že poskytuje zdravotní služby v rozporu s podmínkami uvedenými v § 11 a v oprávnění (včetně personálního zajištění, ustanovení odborného zástupce apod.) a nesplní oznamovací povinnost při jejich změně. Toto je dle "části třináct“ zákona (správní delikty, § 114-118) hodnoceno jako správní delikt, za který může být uložena finanční sankce až do výše 500 000,- Kč. V poslední části zákona jsou v § 120 uvedena zmocnění Ministerstva zdravotnictví pro vydání vyhlášek k provedení některých ustanovení zákona, včetně citovaného § 11 odst. (4), které se týká personálního zabezpečení.

Vyhláška č. 99/2012 Sb.

Tato vyhláška byla vydána ve Sbírce zákonů a její vlastní text je poměrně stručný:

VYHLÁŠKA č. 99/2012 Sb., ze dne 22. března 2012, o požadavcích na minimální personální zabezpečení zdravotních služeb

Ministerstvo zdravotnictví stanoví podle § 120 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách), k provedení § 11 odst. 4 zákona o zdravotních službách:

§ 1

  1. (1) Požadavky na minimální personální zabezpečení (dále jen "personální zabezpečení“):
    1. ambulantní péče jsou stanoveny v příloze č. 1 k této vyhlášce,

    2. jednodenní péče jsou stanoveny v příloze č. 2 k této vyhlášce,

    3. lůžkové péče jsou stanoveny v příloze č. 3 k této vyhlášce,

    4. lékárenské péče jsou stanoveny v příloze č. 4 k této vyhlášce,

    5. zdravotnické dopravní služby jsou stanoveny v příloze č. 5 k této vyhlášce,

    6. zdravotnické záchranné služby jsou stanoveny v příloze č. 6 k této vyhlášce,

    7. přepravy pacientů neodkladné péče jsou stanoveny v příloze č. 7 k této vyhlášce,

    8. domácí péče jsou stanoveny v příloze č. 8 k této vyhlášce.

  2. (2) Touto vyhláškou nejsou dotčeny požadavky na personální zabezpečení zdravotních služeb stanovené jinými právními předpisy.

§ 2

  1. (1) Poskytovatel, který je oprávněn poskytovat zdravotní služby ke dni nabytí účinnosti této vyhlášky, musí splnit požadavky na personální zabezpečení poskytovaných služeb stanovené touto vyhláškou
    1. do 12 měsíců ode dne nabytí její účinnosti, jde-li o poskytovatele uvedeného v § 121 odst. 1 zákona o zdravotních službách,

    2. do 9 měsíců ode dne nabytí její účinnosti, jde-li o poskytovatele uvedeného v § 122 odst. 1 zákona o zdravotních službách.

  2. (2) Poskytovatel zdravotních služeb, který je oprávněn poskytovat zdravotní služby na základě rozhodnutí vydaného v řízení podle § 121 odst. 6 zákona o zdravotních službách, musí splnit požadavky na personální zabezpečení poskytovaných služeb stanovené touto vyhláškou do 12 měsíců ode dne nabytí právní moci tohoto rozhodnutí.
  3. (3) Poskytovatel zdravotních služeb uvedený v odstavci 1 nebo 2 musí do doby splnění požadavků na personální zabezpečení poskytovaných služeb stanovených touto vyhláškou splňovat požadavky na personální zabezpečení podle vyhlášky č. 134/1998 Sb., ve znění účinném do dne 31. prosince 2011.

§ 3
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. dubna 2012.

Ministr: doc. MUDr. Heger, CSc., v. r.

Přílohy jsou velmi obsáhlé a jejich kompletní komentované otištění přesahuje možnosti i účel této publikace. Uvádíme proto pouze podstatné informace a výňatky z podrobné přílohy č. 1 "Požadavky na minimální personální zabezpečení ambulantní zdravotní péče“, kterou pro privátní ambulantní lékaře pokládáme za nejdůležitější. Ostatní přílohy, které se jejich činnosti (pokud vůbec) dotýkají jen okrajově, byly vypuštěny. Kompletní vyhláška se všemi přílohami byla otištěna ve Sbírce zákonů č. 39/2012.

Příloha 1

Příloha 1 – ambulantní péče

Část "Požadavky na personální zabezpečení ambulantní péče“ je členěna na čtyři části. Každá z nich je dále dělena na část A – požadavky společné pro všechny obory v ní uvedené a část B, specifikující personální vybavení pro jednotlivé odbornosti. Pro soukromé ambulance je zásadní část první, která stanoví podmínky pro ambulance jednotlivých klinických a stomatologických oborů.

Část I
Požadavky na personální zabezpečení ambulantní péče podle oborů lékařů a zubních lékařů a nelékařských zdravotnických povolání.

Část II
Požadavky na personální zabezpečení diagnostické a léčebné péče v oborech radiologie a zobrazovací metody, dětská radiologie, intervenční radiologie, neuroradiologie, nukleární medicína, radiační onkologie.

Část III
Požadavky na personální zabezpečení diagnostické a léčebné péče – laboratorní pracoviště.

Část IV
Požadavky na personální zabezpečení zdravotních služeb – soudní lékařství, patologie, transfuzní služba.

Část I
Požadavky na personální zabezpečení ambulantní péče podle oborů lékařů a zubních lékařů a nelékařských zdravotnických povolání

A. Společné požadavky

  1. Personální zabezpečení péče je stanoveno podle jednotlivých odborností zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků, druhu a oboru poskytované péče. Zabezpečení zdravotnickými pracovníky a jinými odbornými pracovníky nad rámec stanovených požadavků závisí na druhu a objemu poskytované zdravotní péče, oboru a spektru prováděných výkonů a činností tak, aby byla zajištěna kvalita, bezpečí a dostupnost zdravotní péče.

  2. Pokud je poskytována ambulantní zdravotní péče výhradně dětem, je zabezpečena lékaři a pracovníky nelékařských zdravotnických povolání se specializovanou způsobilostí nebo zvláštní odbornou způsobilostí v oborech zaměřených na péči o děti, stejně jako péče poskytovaná dospělým v příslušných oborech podle ustanovení I.B.1. a I.B.2. této přílohy.

  3. Ustanovení věty první se nevztahuje na personální zabezpečení ambulantní péče v oborech, v nichž není specializovaná způsobilost nebo zvláštní odborná způsobilost zaměřená na péči o děti upravena jiným právním předpisem.2)

  4. Pokud je v rámci ambulantní péče, uvedené v části I.B.1. této přílohy, poskytována péče ošetřovatelská podle jiného právního předpisu3), zabezpečuje tuto péči všeobecná sestra nebo zdravotnický asistent v úvazku, který odpovídá rozsahu těchto vykonávaných činností, není-li stanoveno v části I.B. jinak.

  5. Všeobecná sestra se specializovanou způsobilostí nebo zvláštní odbornou způsobilostí zabezpečuje v rámci ambulantní péče, uvedené v části I.B.1. této přílohy, ošetřovatelskou péči a další činnosti v souladu s jiným právním předpisem4) v úvazku, který odpovídá rozsahu těchto vykonávaných činností, pokud jsou tyto vykonávány a není-li stanoveno v části I.B. jinak.

  6. Dostupností zdravotnického pracovníka se pro účely části I.B. této přílohy rozumí dostupnost rady a pomoci prostřednictvím telefonu nebo elektronicky, v případě vyžádání vždy fyzická přítomnost v závislosti na naléhavosti provedení výkonu a na klinickém stavu pacienta, není-li stanoveno v části I.B. jinak.

B. Zvláštní požadavky
Oddíl B je rozdělen na dvě části – v první jsou uvedeny personální požadavky pro ambulantní péči jednotlivých lékařských oborů. V druhé části jsou uvedeny personální požadavky pro obory nelékařských zdravotnických povolání.

Lékařských oborů uvedených v této části přílohy je celkem 52. U některých jsou v dalším členění uvedeny podmínky pro stacionární péči v rámci oboru. Část nástavbových / úzce specializovaných oborů je uvedena samostatně, část pod oborem základním. Personální vybavení pro naprostou většinu oborů je však definováno naprosto shodně a jednoduše takto: "a) lékař se specializovanou (případně zvláštní odbornou způsobilostí) v daném oboru, b) všeobecná sestra nebo zdravotnický asistent, pokud je poskytována ošetřovatelská péče.“

Uvádíme zde proto pouze abecední výčet všech uvedených oborů (v případě dalšího členění i nástavbových specializací) a jen tam, kde je stanoveno personální vybavení odlišně od výše uvedené definice, otiskujeme plné znění.

Ambulantní lékařské obory

Ambulantní péče podle

Nahrávám...
Nahrávám...