dnes je 29.3.2024

Input:

eRecept - elektronická preskripce

1.4.2018, , Zdroj: Verlag Dashöfer

6.5.13
eRecept – elektronická preskripce

RNDr. Dagmar Brechlerová, Ph.D., ČVUT, Fakulta biomedicínského inženýrství, Kladno

Situace

Již několik let probíhá v České republice zavádění elektronického receptu (tzv. eReceptu). Účinnost již dávno platného znění zákona byla odložena nejprve v roce 2011 a poté i v roce 2013. Nyní je situace taková, že používání eReceptu je povinné od 1. 1. 2018, a to na základě zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "ZoLEČ"). Znamená to, že lékaři mají vystavovat recepty pouze v elektronické podobě. Stejně tak v lékárnách mají být léky vydávány pouze na základě elektronických receptů (eReceptů). Vyhláška č. 415/2017 Sb., k provedení některých ustanovení zákona o léčivech týkajících se elektronických receptů (dále jen "VoER").

Část lékařů se však používání eReceptů brání, jako důvod uvádějí, že neměli čas se připravit, případně poukazují na určité problémy. Proto po dobu jednoho roku nebude neužívání elektronické preskripce nijak postihováno a po celý rok 2018 bude dána možnost všem, kdo eRecept dosud neužívají, na tuto technologii si zvyknout, odstranit případné problémy a zapojit se do tohoto systému.

Profesní komory (lékařská i lékárnická komora) ale odhadují, že deset až patnáct procent zejména starších lékařů dokumentaci vůbec nevede v počítači, práci s počítačem vůbec neovládá. Pro ně by povinné vedení eReceptu mohlo vést k ukončení jejich lékařské praxe. Podle odhadů by tudíž mohlo skončit až 200 ordinací. Lékárníkům zase vadí, že na zavedení nového systému, který bude podle nich vyžadovat nové čtečky a čas navíc, nedostanou žádné peníze. To by samozřejmě zejména v oblastech, kde je nedostatek lékařů (i lékáren) již nyní, mohlo vést k odchodu dalších lékařů. I přes počáteční problémy se však dá očekávat, že pacienti i lékaři si zvyknou, tak jako si na elektronizaci zvykli v jiných oblastech svého života, ale jistě není dobré určité problémy podceňovat a bagatelizovat.

eRecept výhody, zápory

eRecept je lékařský předpis (recept) vystavený v elektronické podobě. Lékařem vystavený eRecept je uložen do tzv. Centrálního úložiště elektronických receptů (CÚER), které je v SÚKLu (Státní ústav pro kontrolu léčiv). Každý eRecept má přidělen unikátní identifikátor. Identifikátor eReceptu je 12místný kód, který je vyjádřen dvěma způsoby, a to alfanumerickým (kombinace číslic a písmen) a čárovým kódem. V lékárně pak lékárník načte tento identifikátor eReceptu, a pokud je eRecept v CÚER nalezen, vydá předepsaný léčivý přípravek pacientovi. Informace o výdeji léčivého přípravku se zapíše do CÚER. Identifikátor eReceptu je možné pacientovi předat (a na jeho základě pak v lékárně léčivý přípravek vydat) několika způsoby:

1. Papírová průvodka

Na papírovou průvodku bude případně možné doplnit i další údaje, které chce mít pacient k dispozici (např. název léčivého přípravku, dávkování apod.). 

2. SMS

Lékař zašle eRecept formou SMS na mobilní telefon pacienta.

3. e-mail

Lékař zašle eRecept formou e-mailu na adresu pacienta, přičemž součástí e-mailu mohou být i další údaje, stejně jako u papírové průvodky.

4. Aplikace v mobilním telefonu/tabletu

Lékař bude moci eRecept pacientovi předat prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu či v jiném elektronickém zařízení pacienta.

Při všech způsobech musí být bezpodmínečně zajištěna bezpečnost, např. při použití e-mailu proto pacient obdrží e-mail se zašifrovanou přílohou ve formátu pdf, obsahem této přílohy je průvodka eReceptu. Přílohu e-mailu bude moci pacient otevřít po zadání hesla – čísla pojištěnce. Nikdo neoprávněný tedy nebude moci průvodku e-mailu otevřít.

Který způsob bude vybrán, bude záležet na domluvě mezi pacientem a lékařem o tom, v jaké podobě pacient identifikátor eReceptu od lékaře obdrží. Předpokládá se, že nejčastěji bude využívána papírová průvodka zejména u seniorů, zatímco mladší osoby, které naprosto běžně užívají
e-bankovnictví, nakupují v e-shopech atd., zřejmě zvolí jiné možnosti. Pacient nebude potřebovat k vydání léků žádný papírový doklad, což ale neznamená, že ho nemůže dostat. Takže senior nemusí mít tablet ani chytrý telefon (jak se občas můžeme dočíst ve sdělovacích prostředcích), nic se pro něj nemění; pokud bude chtít, nadále bude dostávat do ruky papírový recept, který se nyní bude pouze jinak nazývat, a sice "průvodka" eReceptu.

Bude stále existovat možnost, kdy používat klasické recepty. V § 11 a § 12 vyhlášky ministerstva zdravotnictví č. 415/2017 Sb. jsou definovány případy, kdy bude možné vystavit klasický papírový recept. Půjde o výjimečné situace: prokazatelné technické výpadky (například nedostupnost internetu nebo některého z komunikujících systémů, výpadek elektřiny apod., výpadek služeb webového rozhraní centrálního úložiště), návštěvní služba (pokud půjde lékař domů k pacientovi), recepty do zahraničí (pacienti si je vyzvednou v cizině), činnost zdravotnické záchranné služby. Klasického papírového receptu není možné použít k předpisu léků s omamným či psychotropním účinkem. Ty stejně jako dosud budou na speciálním receptu s modrým pruhem. Předepisující lékař v případě vystavení lékařského předpisu v listinné podobě podle § 11 odst. 1 až 3 zmíněné vyhlášky na receptu vždy uvede důvod, pro který byl takový recept vystaven v listinné podobě.

Mnoho lékařů již nyní používá k vedení dokumentace a k předepisování léčivých přípravků specializovaný lékařský software bez ohledu na to, zda již elektronickou preskripci využívají. Takový software zpravidla umožňuje i předepisování eReceptů. U většiny lékařů tedy bude nutné pouze získat modul, který v rámci stávajícího softwaru elektronické předepisování zpřístupní. Je tedy nutné, aby se výrobci zdravotnického softwaru tomuto trendu přizpůsobili.

Pokud uživatel žádným softwarem zatím nedisponuje, SÚKL v rámci nového systému poskytl lékařům zcela bezplatné webové a mobilní rozhraní, jehož prostřednictvím bude možné eRecepty vystavovat, aniž by bylo nutné mít k dispozici nějaký lékařský software.

SÚKL v souladu se zákonem o léčivech zřizuje a provozuje úložiště pro sběr a zpracování elektronicky předepisovaných léčivých přípravků, tedy Centrální úložiště elektronických receptů (CÚER). CÚER a jeho provoz podléhají přísným bezpečnostním pravidlům a je vyloučeno, aby tato data byla jakkoliv zneužita či odcizena. K datům o předepsání a výdeji konkrétních léčivých přípravků bude mít přístup pouze pacient, příp. jeho ošetřující lékař, pokud s tím pacient vysloví souhlas.

Platnost eReceptu je stejná jako u "klasických" papírových receptů. eRecept je lékařský předpis, pouze v elektronické podobě.

Obvyklá platnost receptu je 14 dní, existují však určité výjimky:

  • antibiotika a chemoterapeutika: 5 kalendářních dní,

  • recept vystavený pohotovostní službou: 1 den následující po dnu jeho vystavení,

  • opakovací recept: 6 měsíců, nestanoví-li předepisující lékař jinak, počínaje dnem jeho vystavení, nejdéle však 1 rok od jeho vystavení.

Při vystavení elektronického receptu dochází k několika změnám oproti obyčejnému receptu:

Elektronický recept nemůže být nekompletní – jeho úplnost se ověřuje. Po odeslání na Centrální úložiště SÚKL je automaticky zkontrolován předepsaný přípravek a informace o něm. Pokud jakékoliv údaje v receptu chybějí, není identifikátor vydán a lékař musí svou žádost opravit a zopakovat.

Elektronický recept je téměř nemožné zfalšovat – obsahuje identifikátor ve formě čárového kódu, který je vygenerován zpětně přes Centrální úložiště. Odpadá tedy možnost, že by si někdo padělal recept na domácí tiskárně, musel by znát algoritmus, kterým se vytváří také identifikátor receptu. Bez platného identifikátoru, který je v lékárně oskenován, a tak znovu zpětně zkontrolována pravost receptu pomocí kontaktování Centrálního úložiště, je daný eRecept nepoužitelný. Vzhledem k tomu, že falešných receptů je podle některých zdrojů ročně v oběhu až 450 tisíc, nejsou snahy o jejich vymýcení a s tím spojené úspory nijak zanedbatelné.

Elektronický recept je možné zasílat také e-mailem, protože lékárník potřebuje pouze čárový kód, nebo případně je možno alfanumerický identifikátor receptu poslat prostřednictvím SMS zprávy. To představuje vítanou novinku pro všechny chronicky nemocné pacienty, kteří dlouhodobě užívají stejný lék a nemusejí pro každý recept chodit k lékaři. Nyní si mohou předpis vytisknout doma na tiskárně, oskenovat displej elektronického zařízení v lékárně (chytrý telefon, tablet), případně nadiktovat samotný identifikátor pracovníkovi lékárny. Stejně tak by mohl ošetřující lékař vydávat léky na dálku, pokud by pacient neměl v dosahu adekvátní lékařské zařízení, a podobně.

Lékař si může zpětně dohledat, zda byl přípravek vyzvednut, a tím se alespoň do určité míry ujistit, že pacient léky skutečně užívá. Stejně tak se do budoucna počítá s přehledem léků, které byly pacientovi ordinovány, a do něhož budou moci nahlížet ostatní lékaři. Tím bude možné například ověřit kontraindikace a interakce, přizpůsobovat léčbu v závislosti na lécích podávaných jinými lékaři a podobně. V současné době probíhá zápis těchto informací do společné databáze pouze na dobrovolné bázi – se souhlasem pacienta a díky aktivnímu přičinění lékaře, nicméně v budoucnu se počítá s povinným zápisem. Výhodou při sdílení informací o pacientovi je také zamezení preskripce stejných přípravků různými lékaři jednomu pacientovi.

Podstatnou výhodou může být pořizování anonymních statistik o pacientech různými lékařskými či vědeckými subjekty, které pak mohou statistická data využívat k odborným nebo vědeckým účelům a pozorováním týkajícím se například účinků léčby některými přípravky a podobně.

Je možno používat běžné zdravotnické SW, které obvykle komponentu pro vystavování receptů již mají, ale kromě toho i webovou či mobilní aplikaci. Webová aplikace pro lékaře slouží k vytváření elektronických receptů (eRecept) a odesílání do Centrálního úložiště elektronických receptů. V aplikaci lze vyhledávat založené eRecepty a zobrazit detail eReceptu včetně výdejů provedených na eRecept. Tato aplikace je alternativou k vystavování eReceptů v lékařských softwarech, např. tehdy, pokud lékař žádným softwarem nedisponuje či pokud je aktuálně mimo svoji ordinaci. Pro její používání se využijí přístupové údaje osoby lékaře od SÚKL. V aplikaci je implementována možnost připojení kvalifikovaného certifikátu (podpisového) na

Nahrávám...
Nahrávám...