dnes je 29.3.2024

Input:

Obecně k hodnocení zdravotního stavu zaměstnanců

1.4.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.1
Obecně k hodnocení zdravotního stavu zaměstnanců

JUDr. Eva Dandová

Hodnocení zdravotního stavu zaměstnanců a osob ucházejících se o zaměstnání je hlavní a podstatnou složkou pracovnělékařských služeb.

Obsah hodnocení zdravotního stavu

Pod pojmem „hodnocení zdravotního stavu” se rozumí především sledování zdravotního stavu a jeho vývoje u všech zaměstnanců a u jednotlivých zaměstnanců při posuzování zdravotní způsobilosti k práci, posuzování podílu zdravotních rizik vyskytujících se na pracovišti a v pracovním prostředí zaměstnance na zdravotním stavu zaměstnance.

Povinnosti zaměstnance

Podle § 106 ZP a podle § 56 zákona č. 373/2011 Sb. je zaměstnanec nebo osoba ucházející se o zaměstnání povinna podrobit se hodnocení zdravotního stavu. Nepodrobení se prohlídce znamená pro zaměstnavatele, že zaměstnanec není způsobilý k práci. Zákon č. 373/2011 Sb. dokonce obsahuje výslovnou úpravu v případě uchazečů o zaměstnání. Podle § 59 citovaného zákona platí, že osoba ucházející se o zaměstnání se považuje za zdravotně nezpůsobilou k výkonu práce, k níž má být zařazena, pokud se nepodrobí vstupní lékařské prohlídce.

Právní úprava

Právní úprava vlastního pojmu „hodnocení zdravotního stavu zaměstnanců a osob ucházejících se o zaměstnání” je obsahem ustanovení § 2 vyhlášky č. 79/2013 Sb., o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče. Hodnocení zdravotního stavu zaměstnanců nebo uchazečů o zaměstnání zahrnuje podle VoPLS:

1. zjišťování vlivu pracovní činnosti, pracovního prostředí a pracovních podmínek na jejich zdravotní stav a vývoj zdravotního stavu a posouzení zdravotní způsobilosti k práci, a to při pracovnělékařských prohlídkách, kterými jsou lékařské prohlídky prováděné poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo registrujícím poskytovatelem v oboru všeobecné praktické lékařství,

2. hodnocení výsledků sledování zátěže organismu zaměstnanců působením rizikových faktorů pracovního prostředí (dále jen „rizikové faktory”), včetně výsledků biologických expozičních testů, za účelem stanovení této zátěže; rizikovými faktory se rozumějí rizikové faktory pracovních podmínek podle zákona upravujícího zajištění podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci 3 ) a dále rizika ohrožení života a zdraví zaměstnance nebo jiných osob při výkonu práce (dále jen „riziko ohrožení zdraví”),

3. hodnocení výsledků

Nahrávám...
Nahrávám...